15 Nisan 2016 Cuma

Siyanür ve siyanür zehirlenmesi

  Hiç yorum yok
Hidrojen siyanür aşırı derecede zehirli, renksiz, uçucu, acıbadem kokulu bir sıvıdır. Siyanür asidinin tuzları (sodyum siyanür, potasyum siyanür) endüstiride plastik ve boya yapımı gibi çeşitli yerlerde ve fare zehirlerinde kullanılır.

Siyanür ve siyanür zehirlenmesi

Siyanür tuzlarının yanlışlıkla içilmesi veya Siyanür asidi gazlarının solunması insanı hemen öldürebilir. Siyanür, hücrelerin oksijen almaya engelleyici bir hücre zehiri şeklinde etki yapar. Zehirlenme, boğaz ağrısı, göz yaşarması, burun akması, solunum zorluğu, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik gibi belirtilerle başlar, daha sonra solunum durur, bilinç yerinde olmaz ve insan şoka girer. Amerika'da Kaliforniya eyaletinde uygulanan ölüm cezalarında özel gaz odalarında Mahkum olan kişlerin soluduğu gaz da hidrosiyanür asitidir.

Zehirlenme karşısında şahıs hemen temiz havaya çıkarılmalı, oksijen ile takviye ve suni solunum yaptırılmalıdır. Amil nitrit ampulü kırılıp koklatılır, damardan veya ağızdan sodyum thiosulfat verilebilir.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Argo içerilikli yorum attığınız taktirde hakkınızda dava açılır, site adresinizi yoruma attığınız taktirde ise bloğunuz google sıralamasından düşer.