16 Nisan 2016 Cumartesi

Karantina tanımı nedir?

  Hiç yorum yok
Bulaşıcı bir virüs'e yakalanmış insanların ya da hayvanların hareket özgürlüklerinin o hastalığın kuluçka dönemine eşit belirli bir zaman için kısıtlanmasına karantina denir. Karantina (Quarantine) sözcüğü İtalyanca kırk sözcüğünden gelmektedir. Orta çağlarda vebanın yayılmasını önlemek için gemiler limana girmeden önce kırk gün bekletildiğinden bu isim verilmiştir.

Karantina tanımı nedir

Günümüzde çoğu devletler, mikrop taşıyan hayvan ve insanın ülkeye girmemesi için sürekli alarm halindeler. Uzay yolculukları başlamasından sonra, uzaydan dönen astronotların da karantinaya alınmasına, böylece bilinmeyen enfeksiyon etkenlerinin yeryüzüne bulaşmasını önlemeye dikkat etmektedir.

Hasta olan kimseler, karantinaya alınmazlar, tecrit edilirler. Örneğin kızıla yakalanmış bir çocuk tecrit edilir, aile side karantinaya alınır. Her bulaşıcı virüs, belirli bir tecrit ve karantina dönemi vardır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Argo içerilikli yorum attığınız taktirde hakkınızda dava açılır, site adresinizi yoruma attığınız taktirde ise bloğunuz google sıralamasından düşer.