14 Nisan 2016 Perşembe

Haşimato hastalığı ve tedavi yöntemleri

  Hiç yorum yok
Haşimato hastalığı yeni duyanlardan biri iseniz dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Haşimato hastalığı bayanlarda istenmeyen kilo alımını fazlası ile tetikliyor.

Haşimato hastalığı ve tedavi yöntemleri

Haşimato hastalığı ve tedavi yöntemleri

Bağışıklık sisteminin troid bezlerine saldırarak tahrip etmesi sebebiyle oluşan Haşimato hastalığı yaşam kalitesini düşürürken, troid hormonunun az çalışmasına neden olarak kişinin hızlı kilo almasına, nedensiz yorgunluğa ve depresyona uzanan sonuçlar doğuruyor. İzmir Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı  Dr. Muammer Karadeniz, toplumun aşağı yukarı yüzde 10'luk kesiminde görülen hastalığın sürekli takip edilmesi gerektiğini açıkladı. Hastalık ile ilgili önemli bilgiler sunan Dr.Karadeniz, "Haşimato hastalığı bedenin bağışıklık sisteminin antikorlar üreterek troid hücrelerine aldırması sonucu doğar. Bu durum belli bir müddet sonra troid bezinin tahrip olmasına yol açar. Haşimato hastalığı metabolizmayı yavaşlatır. Bu neden ile halsizlik, yorgunluk, ciltte ve saçlarda kuruma, ani öfkelenme, kilo alma, vücutta ödem, adet düzensizliği gibi semptomlarla kendini gösterir" dedi.

Tedavisi mümkün
Doç. Dr. Muammer Karadeniz hastalığın tedavi işleminden bahsederek şunları kaydetti: "Haşimato tedavisi mümkün bir hastalıktır. Azalan hormonları yerine koyma tekniğiyle tedavi ediyoruz. Troid hormonları olan T3 ve T4 ile TSH salgısı düzeyini izliyoruz. TSH şayeti1,5 ila 2,5 arasında olması gereklidir. Fazlası kemik erimesine, kalp-damar hastalıklarına ya da hipertansiyona yol açabiliyor. Dolayısıyla hastaların belli sürede muayene edilmesi gerekiyor. Ailesinde troid hastalığı geçmişi olan, Tip1 diyabet ve böbrek üstü bezi yetmezliği olan kişiler risk altındadır."

İlaçların doğru kullanılması şart
Tespit edilen nodüllerin iyi huylu olup olmadığını anlamak içini ultrasonografi altında iğne biyopsisi yapılması öngörülebilir. Troid ilaçları aç karna ve az su ile alınmalıdır. Kalsiyum, demir ilaçları en az dört saat sonra kullanılmalıdır. Hastalığın ilk zamanlarınde bilhassa iyotsuz tuz kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Gebelik planlamasından en az üç ay önce troid durumu uzman doktorlerce kontrol edilmeli ve TSH düzeyinin 2,5'un altında olması gereklidir" dedi.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Argo içerilikli yorum attığınız taktirde hakkınızda dava açılır, site adresinizi yoruma attığınız taktirde ise bloğunuz google sıralamasından düşer.