23 Ekim 2013 Çarşamba

Facebook'tan eleştirilen karar

  Hiç yorum yok
Facebook'tan eleştirilen karar

Facebook, kafa kesme görüntülerine getirdiği yasağı kaldırdı. Sosyal paylaşım sitesi Mayıs'ta bu kliplerin kalıcı psikolojik zarar vereceği yolundaki şikayetler üzerine bu kliplere yasak getirmişti.Amerikan şirketi şimdi, kullanıcıların bu tür görüntüleri izleyip kınamakta özgür olduklarını ancak bunların yüceltilmemesi gerektiğini söylüyor.

İntiharları önleme amaçlı bir yardım örgütü Facebook'u bu kararından dolayı eleştirdi. Yellow Ribbon (Sarı Kurdele) adlı derneğin Kuzey İrlanda şubesinden psikolog Dr. Arthur Cassidy, bu tür görüntülerin birkaç saniye izlenmesinin bile özellikle gençlerin zihinlerinde kalıcı izler bırakabileceğini söyledi.

'Birkaç saniyesi bile zararlı'

Cassidy, "Görüntüler ne kadar korkunç olursa, psikolojik açıdan yıkıcılığı da o kadar büyük olur" dedi. Facebook, 13 yaşından büyük herkesin siteye üye olmasına izin veriyor.

BBC Facebook'un kural değişikliğinden, şirketin, maskeli bir adamın, bir kadını keserken gösteren klibi kaldırmayı reddetiğini söyleyen bir okuyucunun şikayetiyle haberdar oldu.

Bu görüntülerin Meksika'da çekildiği düşünülüyor. BBC, Facebook'un kurallarını inceledikten sonra şirketin bu tür vahşet görüntülerine, paylaşan kişinin bu davranışı yüceltmemesi ve kimseyi teşvik etmemesi koşuluyla izin verdiğini ortaya çıkardı.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Argo içerilikli yorum attığınız taktirde hakkınızda dava açılır, site adresinizi yoruma attığınız taktirde ise bloğunuz google sıralamasından düşer.