4 Eylül 2013 Çarşamba

Microsoft, Nokia'yı Servet Ödeyerek Satın Aldı!

  Hiç yorum yok

Son dönemde iyice artan Microsoft Nokia’yı satın alıyor iddiaları gerçek oldu. Bugün açıklama yapan Microsoft, Nokia’nın cihazlar ve servisler birimini satın aldığını açıkladı. Toplamda 7.17 Milyar Dolar olan anlaşma sonucu Microsoft, Nokia’nın bu birimin tamamına sahip oldu.Anlaşma sonucu Nokia’nın CEO’su Stephen Elop, Microsoft’ta çalışmaya başlayacak. Görevi ise Cihazlar ve Servislerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olacak. Bu sayede 2010 yılında Microsoft’dan Nokia’ya transfer olan Elop, yuvaya geri dönmüş oluyor. Nokia’daki CEO koltuğuna ise geçici olarak Yönetim Kurulu Başkanı Risto Siilasmaa oturacak.

32.000 kişi Microsoft’a geçiyor

2014 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması beklenen anlaşma ile Nokia’dan çalışan 32.000 kişi Microsoft’un personeli olacak ve orada çalışmaya başlayacak.

Yapılan anlaşma ile akıllı telefon pazarındaki elini kuvvetlendirmeyi hedefleyen Microsoft, Windows Phone işletim sistemi ile bu alanda gücünü artırmayı planlıyor. Microsoft tarafından geliştirilen ve geçen yıl pazara sunulan Windows Phone işletim sistemini destekleyen en önemli markalardan biri Nokia idi. Bu satın alma ile beraber Windows Phonealanındaki en güçlü üretici Microsoft olacak.

Sadece telefon değil servisler de satın alındı

Microsoft, Nokia’nın sadece cihaz değil aynı zamanda servislerini de satın aldı. Bunlar arasında firmanın harita servisi de bulunuyor. Aynı zamandaNokia’nın patentlerini de satın alan Microsoft, bunların da sahibi oldu. Microsoft bu satın alma için Nokia’ya telefon birimi için 3.79 Milyar ve patentler için de 1.65 Milyar Euro olmak üzere toplamda 5.44 Milyar Euro ödeyecek. Bu rakam da Dolar karşılığı ile 7.17 Milyar Dolar yapıyor.

Google da benzer bir operasyon yapmıştı

Akıllı telefon pazarının en önemli oyuncularından olan Google daMotorola’nın telefon birimini satın almıştı. Bu satın alma için 12.5 Milyar Dolar ödeme yapan Google, bu sayede telefon üretimi işine de girmişti.

Türkiye operasyonu ne olacak?

Öte yandan ülkemizde hem Nokia hem de Microsoft’un ofisleri bulunuyor. Bu satın alma ile beraber Nokia ofisinin Microsoft ile birleşmesi bekleniyor. Ancak bu konuda resmi bir açıklama yapılmadığını da hatırlatalım.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Argo içerilikli yorum attığınız taktirde hakkınızda dava açılır, site adresinizi yoruma attığınız taktirde ise bloğunuz google sıralamasından düşer.