11 Eylül 2013 Çarşamba

Blogunuz İçin Yararlı Olacak Bazı Tavsiyeler

  Hiç yorum yok
Türkçe kullanımı ve harf büyüklükleri

Türkçe kullanımına kesinlikle dikkat etmelisiniz, bu konuda kaçışınız yok. Yazı içerisinde, cümlelerde kesinlikle her kelimenin ilk harfini büyük olacak şekilde yazmayın. Örnek: “Facebook, Bugün Yeni Özelliğini Bazı Kullanıcılarına Sunmayı Düşünüyor.”

Başlıklarda her kelimenin ilk harfi büyük olacak şekilde kullanabilirsiniz çünkü başlıktır. Tabi dilerseniz sadece ilk harf büyük olacak şekilde de kullanabilirsiniz. Bu ikisi arasında seçim yapmak tamamıyla size kalmış bir şey. Ek olarak, yazı başlıkları sonunda nokta işareti kullanmamaya özen gösterin. Ufak ama önemli bir detaydır. Elbette kimse bu konuda uzman değil, ama dikkat etseniz iyi olur.

Ziyaretçiye hitap şekliniz

Ziyaretçiye hitap şekliniz kesinlikle “sen” değil, “siz” olsun. Örneğin bir yazı yazıyor ve herhangi bir şeyin yapılışını anlatıyorsunuz diyelim:

“Sağ üstteki ayarlara tıkla, xx’i seç”. Yanlış kullanım. Bunun yerine “Sağ üstteki ayarlara tıklayın ve xx’i seçin” diyebilirsiniz. Emin olun en önemli konulardan birisi.

Ciddiyet

Yazılarınızda ciddi olun. Gülümseme ifadelerini çok sık kullanmamaya çalışın. Ciddiyetinizi koruyun.

Sosyal medya

Web siteniz ya da blogunuza ait sosyal medya hesapları kesinlikle olmalı (Twitter, Facebook, FriendFeed gibi). Hatta bunu web siteniz / blogunuzu ilk açtığınız anda yapmalı ve uygun kullanıcı adlarını sosyal ağlarda almalısınız.

Düzen

Size has belli bir çizgi ve düzeniniz olsun. Bu çizgi ve düzen dahilinde ilerleyin, yazılarınızı yazın.

Mailler

Web siteniz / blogunuzla ilgili bir mail gönderecek ve cevaplayacaksanız yazım tarzınız burada da devreye giriyor. Yeni mail gönderirken ve cevaplarken ciddi – iyi bir dille yazın. Burada daha çok önemli olan, başlangıç ve bitiriş cümleleriniz…

Örneğin aşağıdaki şekilde mail alış-verişi yapmanız emin olun size ek puan kazandıracaktır.

“Merhaba,

Yapmış olduğunuz yorumu okuduk ve değerlendirdik.

İlginiz için teşekkürler,

İyi çalışmalar dileriz.

“Hakkımızda” ve “İletişim” sayfaları

Bu iki sayfa olmazsa olmazlardan. Bu iki sayfa mutlaka olsun. Hakkımızda sayfanızda siteniz / blogunuz ile ilgili bilgi, İletişim sayfanızda ise form bulunsun.

Reklamlar

Reklamlar da önemli. Kazanç sağlamak en doğal hakkınız. Peki ama nasıl? Elbette abartmadan…

Reklamları abartmayın. Reklam eklerken “ziyaretçi bu reklam alanı yeri ve hakkında nasıl düşünür?”, “rahatsız eder mi” sorularını kendinize sorun ve cevaplayın.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Argo içerilikli yorum attığınız taktirde hakkınızda dava açılır, site adresinizi yoruma attığınız taktirde ise bloğunuz google sıralamasından düşer.